LİMAN İŞLETMECİLİĞİ

Akkök Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Akport Tekirdağ Liman İşletmesi A.Ş, 1997 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan devralınmıştır.
Başlangıçta küçük bir iskele görünümünde olan tesis, devralınmasını takiben yapılan önemli miktardaki yatırımlarla, bölgenin ana limanı olarak hizmet veren, yüksek kapasiteli, çağdaş bir liman haline dönüştürülmüştür.
 
Akport, geniş makine ve ekipman parkının yanı sıra toplam 130 bin m² alanı, 2 km rıhtım uzunluğu, yıllık 3 milyon ton dökme yük ve 300 bin TEU/yıl konteyner kapasitesi, modern ekipmanları ve deneyimli kadrosuyla bölge sanayisine geniş olanaklar sunan örnek bir liman kompleksidir.
 
Akport Tekirdağ Limanı’nda verilen hizmetler:
 
  •  Dökme Yük/Genel Yük Yükleme/Boşaltma Hizmeti
  •  Konteyner Yükleme/Boşaltma Hizmeti
  •  Tekirdağ-Güney Marmara Arasında Dahili Ro-Ro Hizmeti
  •   Uluslararası Ro-Ro Hizmeti
  •  Kılavuzluk Hizmeti
  •  Depolama ve Antrepo Hizmeti
  •  Bunker Hizmeti (ÖTV'siz yakıt satışı)
 
Akport, Tekirdağ-Muratlı arasındaki demiryolu hattının Ağustos 2010'da faaliyete geçmesini ve buna bağlı olarak Vagon Ro-Ro gemisinin yanaşacağı yeni demiryolu ve rampa yatırımının tamamlanmasını takiben, Tekirdağ-Derince ve Tekirdağ-Bandırma arasında çalışacak olan ‘demiryolu tren ferisi’ne de hizmet verir hale gelmiştir. Limanın yılda en az 55 bin vagon hareketine ev sahipliği yapması hedeflenmektedir.
 
Trakya Bölgesi’nin demiryolu ve karayolu bağlantılarını bir arada bulunduran tek limanı Akport, üstün nitelikleriyle 2009 yılında dünyada denizcilikle ilgili yayınlar arasında en eski ve prestijli yayın olarak kabul edilen Lloyd's List tarafından düzenlenen Lloyd's List Türkiye Denizcilik Ödülleri'nde “Yılın Limanı” ödülünü kazanmıştır.
 
 
 
Adres: Miralay Şefik Bey Sk. Reşat Bey Apt. No:1/2 Gümüşsuyu - Taksim / İstanbul 
Tel: 90 (212)393 01 20pbx,
Fax: 90 (212) 393 01 26

Adres Liman: Barbaros Yolu Üzeri, Liman - Tekirdağ
Tel: 90 (282) 261 08 00 pbx,
Fax: 90 (282) 261 23 46