Yeni ürünlerle pekişen marka gücü

Akkök Holding’in yurt dışı pazarlama ve ihracat faaliyetleri, bu alanda Holding bünyesinde bir şirket ihtiyacını doğurmuş ve böylece 1976 yılında Ak-Pa’nın temelleri atılmıştır. Bugün beş kıtada 70’i aşkın ülkeye ihracat yapan Şirket’in ticari faaliyetleri doğal ve sentetik elyaf ile başlamıştır. Ürün yelpazesini kısa sürede geliştiren Ak-Pa, 2007 yılında hayata geçirdiği yeniden yapılanma stratejileri ile birlikte Grup Dışı Ürünler ticaretine geçmiştir.

Ak-Pa, sektörde kazandığı birikimle Türkiye tekstil endüstrisine de değer katar. Şirket, 2015 yılında elyaf ve iplik grubu (polyester, polyamide, viskon, pamuk) ürünleriyle pazardaki marka gücünü artırmıştır.

2015: İstikrarlı bir yıl
2015 yılında Ak-Pa, aracılık ettiği 364 milyon ABD Doları ihracat ve elde ettiği 21 milyon ABD Doları ithalat rakamları ile Türkiye’nin tekstil alanındaki lider ihracatçı şirketleri arasında yer almaya devam etmiştir. Yılı başarı ile kapatan Şirket, Holding içi firmaların ihracat operasyonlarını gerçekleştirmiş ve Holding dışı ürün ticaretinde planlanan hedeflere ulaşmıştır.

Holding dışı ticarette kararlı adımlar
Ak-Pa, Türkiye tekstil sanayisindeki büyümeye paralel olarak iç ticaret faaliyetlerinde ürün çeşitliliğini artırırken hizmet sunduğu tekstil piyasa segmentlerini de genişletmiştir. Tekstil, yarı mamul ve ham madde tedariki konularında edindiği birikimi Holding dışı ürünlere yansıtan Şirket, bu alandaki gelişimini sağlam adımlarla sürdürmektedir.

Ak-Pa, 2016 yılında bir yandan Holding firmalarına ihracat operasyon hizmeti vermeye devam ederken, bir yandan da edindiği deneyimlerle Holding dışı ürünlerdeki ticaret faaliyetlerini miktar ve değer bazında büyütmeyi hedeflemektedir.

Başarının göstergesi ödüller
Ak-Pa’nın aldığı ödüller, ihracat alanındaki 39 yıllık başarı öyküsünün bir göstergesidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 22’inci Olağan Genel Kurulu ve 2014 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde Ak-Pa Tekstil İhracat ve Pazarlama A.Ş., ulaşmış olduğu ihracat hacmiyle tekstil ve hammadeleri sektöründe birincilik ödülü almaya hak kazanmıştır. Yine, Türkiye İhracat Meclisi (TİM)’nin düzenlediği 2012 yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde Başbakan tarafından Türkiye İhracat Şampiyonu Başarı Plaketi ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB)’nin en fazla ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirdiği organizasyonda, tekstil alanında Sektörel İhracat 1.’liği ile “Platin Ödül”e layık görülerek dört kez bu ödülü almaya hak kazanmıştır.

Adres: Miralay Şefikbey Sokak No.15 Gümüşsuyu, 34437, Beyoğlu – İstanbul
Tel: + 90 (212) 251 92 00
Fax: + 90 (212) 393 00 78